Varis Tedavisi

Varis oluşumu, damar genişlemesi olarak bilinir. Damarların şişmesi ve kan toplaması olarak ifade edilir. Toplardamarlardaki kapakların iyi çalışmaması nedeniyle, kalıcı biçimde genişlemesidir. Kadınlarda daha fazla görülür. Çoğunlukla bacaklarda görünür.

Nedenleri?

Kalıtsal faktörler önemlidir. Ebeveynlerde varis bulunması, varisin görülme olasılığını artırır. Hastaların üçte ikisinde ailesel geçiş görülür. Gebelikte ve doğum kontrol hapı kullanımında daha sıktır. Hareketsizlik ve uzun süre ayakta durma varis oluşumunu artırır. Ofiste çalışanların arada kalkıp hareket etmeleri gerekir.

Kanın toplandığı bacakları rahatlatmak için günde en az 45 dakikalık yürüyüşler kan dolaşımı sağlayacak ve varis oluşumunu önleyecektir.  Uzun süren yolculuklar, ayaklarda şişlik ve ağrıya; sonrasında varis oluşmasına neden olur. Sıcak varislerin düşmanıdır. Aşırı sıcak suyla banyo, sauna, hamam kullanımından  kaçınmak gerekir. Sıcağın aksine soğuk varisli damarları daraltır, rahatlatır, şişlikleri, ağrıları hafifletir.

Soğuk suyla masaj yapabilirsiniz. Nedenlerden birisi de aşırı kilodur.  Vücudun taşıyabileceğinden fazla kiloda olmak damar içi basıncı artırır. Fazla kilolardan kurtulmak varis oluşmasını engelleyecektir. Uzun topuklu ve sert tabanlı ayakkabı kan dolaşımına engel olacaktır; bu da varis riskini artırır.

Varis Tipleri

Genellikle 3 tip olarak gruplandırılır.

Büyük varisler:

Büyük varisler: 4-15 mm arasındadır, deri üzerinde direk çıkıntı yaparlar.

Orta boy varisler:

Orta boy varisler: 2-4 mm arasındadır, deri üzerinde hafif çıkıntı yaparlar.

Kılcal varisler:

Kılcal varisler: 1-2 mm’den küçük kırmızı ve mor renklidir, çıkıntı yapmazlar.

Varis Tanısı

Varis gözle görülür derecede belli olan bir hastalıktır. Ancak doktor, muayene sonrası ayrıntılı teşhis için ultrason isteyebilir veya kendisi yapabilir.

Varisli Hasta

Öncelikle bu işi sabırlı bir şekilde tedavi edecek doktorunu bulmalıdır. Sabırlı dememizdeki amaç varis tam anlamıyla tedavi edilebilmesi için tedaviyi yapan kalp ve damar cerrahi uzmanınıntecrübeli ve iyi düzeyde doppler ultrasonografisi bilmelidir. Sadece görüntüye yönelik tedavilerde hastalarda ciddi şikayetler oluşmaktadır ve varis hastalığının tedavisi mümkün olmadığı hatta tekrarlayan bir hastalık olduğu düşüncesi oluşmaktadır. Varis hastalığının tedavisinin olmadığına ve tedaviyi yapan doktorada güven azalması olacaktır. Bu nedenle bu tedaviyi üstlenen doktorun her türlü varisi olan hastalara öncelikle renkli doppler ultrasonografisi yapmalıdır. Bazen örümceksi bir varis bir iç varis (femorosafenal yetmezlik) sonucu veya bir köprü damar (perforanven yetmezliği) sonucu çıkabilmektedir. Bunu ancak doppler ultrasonografi ile tespit edilip asıl sebebe yönelik tedavi yapılmalıdır.

Bu sebepten tedaviyi üstlenen kalp damar cerrahi uzmanı radyolog tarafından yapılan ultrasonografi ile bile tatmin olmamalıdır. Malum günümüzde devlet hastanesi ve özel hastanelerdeki yoğunluklardan dolayı radyoloji hekiminin gözünden kaçacak bir köprü damar yetmezliği bile tedavi seyrini olumsuz etkileyecektir. Kliniğimizde en son teknoloji ameliyatsız her türlü varis tedavileri yapılırken son teknoloji renkli doppler ultrasonografi cihazımızla her gelen hastama ayrıntılı dopplerultasonografi yapılıp tedaviye başlanmaktadır. Tedavilerimizde kılcal ve retiküler varisler haricinde diğer varisler ultrason eşliğinde görerek yapılmakta ve yetmezlik olmayan damarlar korunmaktadır.

Varis Tedavisi Yöntemleri

İlk adım genellikle varis çorabı olmaktadır. Varis çorabı, genişleyen damarların desteklenmesini sağlar. Bu sayede ağrılarınız azalacaktır.

 • Bacaklarınızı yukarı kaldırmanız da, toplardamarlarınızda biriken kanın yayılmasını sağlayacaktır.
 • Skleroterapi: Genişlemiş olan damarların içine kimyasal bir maddenin enjekte edilmesiyle yapılmaktadır. Bu tedavi yöntemi, varisler üzerinde oldukça etkili bir yöntemdir. Kılcal, orta ve hatta büyük varislere uygulanmaktadır.
 • Laser ve radyofrekans ile endovaskülar ablasyon: Orta ve büyük damarların tedavisinde daha çok kullanılır.  Radyofrekans ve laser damar duvar yapısını tahriş eder ve varisli damar duvarının yapışması sağlanır. Özellikle iç varislerin  tedavisinde etkindir.

Laser ve rayofrekans cilt uygulaması: Ciltteki kılcal varislerin, bu uygulamalar ile silinmesi mümkündür.

Varis Operasyonu: Bu yöntemde, varis oluşturan toplardamarlar ameliyatla çıkarılmaktadır.

Kliniğimizde muayeneler ücretsiz olup iletişim numaralarımızdan bize ulaşıp varislerinizden nasıl kurtulacağınız hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz.

Randevu ve İletişim Numaraları

Tel: 0 (232) 504 00 00
Cep ve Whatsapp: 0 (533) 963 54 45

23 Comments
 1. Cevapla
  Metin

  Saten ven çapı bileşke düzeyinde solda 7.2 mm diz düzeyinde 4.2 mm. Ancak diz düzeyinde saten ve cilt altına uzanan varikoz dallar vermektedir. Sol popliteal bölge inferior kesiminde kururis orta kesime kadar uzanan ciltaltında izlenen variköz yapılar içinde ekojen tronbüs materyalleri mevcut olup doppler ve spektral incelemede akım saptanmamıştır. Yüzeyel trombo flebit
  Bu benim ultrason sonucun hocam 2 sene önce çekilmişti şuanda yanma ve ağrılar çoğaldı ben tedavi olmak istiyorum 2 sene önce köpük tedavisi uygulandı İzmir katip çelebi üniversitesinde ama geçmedi şişlikler çoğaldı kramp girmeye başladı ne yapmam gerekiyor

  • Cevapla
   admin

   merhaba tedaviniz tam anlamı ile yapılmadığı için tekrar varisleriniz ortaya çıkmış kliniğimize geldiğinizde hem işlem öncesi hem işlem sonrası doppler ultrasonogrfiniz yapılarak tam anlamıyla varis tedaviniz ameliyatsız bir şekilde yapılacaktır iyi günler

 2. Cevapla
  şule

  özellikle iyi bir doppler ultrason bilgisi olan bir hekimle karşılaştım ve tedavimi eksiksiz yapacağına inanarak uzun yıllardır tedavi olmaktan çekindiğim varislerimi tedavi ettirdim ve kendimi yeniden doğmuş gibi hissettim ellerinize sağlık Erkan bey

 3. Cevapla
  Oktay yigitalp

  Özel hastaneye gittim genel cerrah Ultrason çekildi 3 derece Amaliyat olmamı söyledi fakar ayağının yüzeyinde 1 tl çapında yara oluştu ve zaman zaman sarı su akıyor yaklaşık 1 aydır sonra muğla araştırmaya gittim renkli doplen cekildi sü anda gerek yok dedi fakat yara dan sarı su akmaya devam bu arada tüm tahliller normal teşekkürler.

  • Cevapla
   Op. Dr. Erkan Kara

   Merhaba gecmis olsun oncelikle mevcut yaranizin resmini whatsapla gondermenizi oneririm eger varise bagli ise bi kopru damar yetmezligine ait bi yaradir onun icin klinigimizde tarafimca yapailacak doppler ultrasonu ike teshis koyabiliriz randevu alip gelmenizi oneririm iyi gunler

 4. Cevapla
  Yucel GORCEGIZ

  Renkli dopler muayene ve varis tedavisi totel ucreti ne kadar tahmini ortalama sgk liyim

  • Cevapla
   Op. Dr. Erkan Kara

   Ücret konusunda görmeden bir şey diyemiyoruz, muayenelerimiz ücretsiz gelin detaylı inceleyelim veya whatsapp üzerinden bize fotoğraf gönderin.

 5. Cevapla
  Memnune

  Erkan bey iyi günler bugün eşime ayagındaki oluşan varisten ameliyat demiş doktor ve 6 ml olmuş normalde 5 ml olunca yapılıyormuş önce ilac tedavisi varmı yoksa ameliyat olmasi gerekiyormu şimdiden teşekkür ederim.

  • Cevapla
   Op. Dr. Erkan Kara

   5.5 mm sonrasi ameliyat endikasyonu fakat klinigimizde bu tip varisler ameliyatsiz yontemlerle tedavi edilebilmektedir

 6. Cevapla
  İrem

  Merhaba doktor bey, yaklaşık 4 yıldır sol bacağımda belirgin varisim var ve zaman geçtikçe damar çapı genişledi, geçen seneki ultrason sonucuma göre 9 mm yi geçti, gittiğim 3-4 doktor damar çapı lazer tedavisi için çok fazla diyerek açık ameliyat olmam gerektiğini söylüyor ama ben bu konuda kararsızım, damar çapı 9 mm den fazla olsa da da ameliyatsız bir tedavi olma ihtimalim var mı? Teşekkürler

  • Cevapla
   Op. Dr. Altan KARAN

   Merhaba 9mm ve daha fazla damar capi olan hastalarimizi ameliyatsiz yonremlerle tedavi ettik lazer icin soylenen seye tamamen katiliyorum ayrintili bilgi ve renkli doppler ultrasonografisi icin klinigimizle iletisime gecmenizi oneririm

 7. Cevapla
  İrem

  Merhaba, 4 yıldır sol bacağımda varis var, son yapılan ultrasondan sonra damar çapının 9 mm yi geçtiğini öğrendim, gittiğim 3-4 doktor da lazer tedavisi için damar çapının fazla olduğunu açık cerrahi olmam gerektiğini söylediler, damar çapı bu kadar genişken lazerle tedavi mümkün mü acaba? İlginize teşekkürler

  • Cevapla
   Op. Dr. Erkan Kara

   Merhaba lazer tedavisi deneyimlerim dahilinde bu captaki damara cok başarılı sonuclar vermeyebilir. Fakat klinigimizde farkli ameliyatsiz yontemlerlede varisiniz tedavi edilebilir

 8. Cevapla
  Emel

  Sayın Erkan bey,
  öncellikle bizlere böyle bir imkan sunduğunuz ve şimdiden vereceğiniz cevaplar için teşekkür ederiz.
  Ağabeyim 25 yılı aşkındır sol ayakda varis problemi yaşıyor ve yaz- kış orta basınçlı varis çorabı kullanıyor. 15 yıl gibi bir zamanda yaşanan bu olay bir daha tekrarlamadı . Ağabeyim ameliyattan çekindiği için ve yeni teknolojilerin uygulamalarını araştırmaya başladığında sizin sayfanızı inceledik. Sizin öneriniz bizim için çok değerli. Bu konuda öneriniz nedir ve nasıl , hangi yöntemi önerirsiniz?
  Tekrar şimdiden teşekkür eder, iyi çalışmalar dilerim.
  Saygılarımla

  • Cevapla
   Op. Dr. Erkan Kara

   Öncelikle geçmiş olsun. Sağ tarafta müdahale gerektiren bir tablo gözlenmiyor. Sol tarafta ise vena safena magna aşırı genişlemiş. Damarın iç yapısı ve duvar yapısı, geçirilmiş trombofilebit (pıhtılı enfeksiyon)atakları ile bozulmuş. Bu damarı lazer, radyofrekans, zamk ve köpük gibi ameliyatsız yöntemler ile kapatmak uygun olacaktır. Ancak hastayı görüp değerlendirerek karar vermek uygun olacaktır. Tedaviye alacağımız hastaların muayeneleri ücretsizdir.

 9. Cevapla
  nilgun

  mrhaba benim dogumdan sonra ince mavi damarlar olustu bacaklarimda ucreti hakkinda bilgi alabilirmiyim

  • Cevapla
   Op. Dr. Erkan Kara

   Varis muayenesi için ücret almıyoruz. Muayeneden sonra varislerin büyüklük ve yaygınlığına göre tüm tedavi için ücret belirliyoruz.

 10. Cevapla
  Emel Albayrak

  Merhaba Doktor bey,

  Benim iki bacagimda da varis vardi ama hamilelikten sonra bunlar dahada belirgenlesti. Goruntu olarak beni cok rahatsiz ediyor, Zaman zamanda agri hissedyorum. Ben Londra da yasiyorum, Haziranda Izmirde olacagim, 10 Hazirandan sonra bir randevu talep edecektim sizden. Cok tesekkur ederim.

  • Cevapla
   Op. Dr. Erkan Kara

   Varislerinin durumunu değerlendirip, uygun yöntemler ile tedavisini gerçekleştirebiliriz.

 11. Cevapla
  D. M.

  Merhabalar. Şu an 31 haftalık geneyim. Yaklaşık 2 hafta önce kasiklarimda bir şişlik hissettim. Kadın doğum doktorum muayene ettikten sonra genel cerraha yönlendirdi. Yapılan ultrason ve renkli dopplor sonucunda vulva varisi olduğunu öğrendim. 2. Doğumum olacak. Sezeryan ile doğum yapicam. Bu durum doğum esnasında bir sıkıntı olusturur mu? bir kalp damar cerrahina gitsem de gebelik durumumdan dolayı tedavi uygulayabilir mi?

  • Cevapla
   Op. Dr. Erkan Kara

   Doğum sırasında sorun oluşturmaz.
   Tedavinin doğum, emzirme döneminden sonra yapılması uygun olur.

 12. Cevapla
  Hasan Kırmızı

  Merhaba,

  3/4 yildir varislerim cok fazla belirgin olmasada ozellikle sol bacagimin kaval kemigi kisminda yaz aylarinda agrilarim oluyor, varis corabi ile rahatlama oluyor ama ozellikle icinde bulundugumuz yaz mevsiminde agrilarim daha fazla siddetlendi. Sormak istedigim yaz tatili icin Izmir e gelecegim, bu esnada merkezinize ugrayip tedavi olmak istiyorum. Tedaviden sonra tatilime devam edip denizden faydalanabilecekmiyim ? Tedavi sonrasi beni nasil bir surec bekliyor, simdiden tesekkur ediyorum.

  • Cevapla
   Op. Dr. Erkan Kara

   Damarları görmek gerekir, bu birincisi ikinci olarak tatil icin ne kadar kalacaksin? Eğer bir iki seans gerekirse aralarında 1 hafta gibi bir süre gerekir, 3. Olarak güneşlenmek bu tedavi sırasında yapılmaması gereken bir işlem ancak denize girmek serbest🏊🏻‍

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

     Formu Doldurun, Sizi Arayalım

   Op. Dr. Erkan Karaclose-link
Hemen Ara
Yol Tarifi